מאגר מונחים

הרשאות

לכל קובץ במערכת קיימות הרשאות שבהתאם להן יותר או יאסר על משתמשים לקרוא, לכתוב ולהפעיל את הקובץ. למשתמש-על מותר לבצע את כל הפעולות על כל קובץ.

משתמש-על

משתמש העל במערכות מבוססות לינוקס הוא שם נרדף למנהל המערכת ונקרא גם Root. למשתמש זה הרשאות לבצע כל פעולה שיפקוד לעשות כולל פעולות שיפגעו בצורה חמורה בתפקוד המערכת ולכן מומלץ שלא לעבוד כמשתמש זה באופן רגיל. כדי לעבור למצב של משתמש-על יש להפעיל במסוף את הפקודה su ולהזין את הסיסמה המתאימה.

שורת הפקודה

כינוי למנשק עבודה מבוסס טקסט, כמו זה הזמין במסוף. במרבית סביבות העבודה הגרפיות (KDE, GNOME, Xfce…) ניתן לפתוח שורת פקודה בודדת על ידי צירוף המקשים Alt + F2.
משורת הפקודה ניתן להפעיל יישומים רבים פשוט על ידי כתיבת שמם והקשת Enter.

הסביבה הגרפית

ידועה גם בשם המקוצר X.
הסביבה הגרפית מופעלת למעשה כשירות (יישום בו יכולות להשתמש גם תוכנות אחרות) והדרך הפשוטה ביותר להפעיל את השרת הגרפי משורת הפקודה היא על ידי הפעלת הפקודה startx.

מסוף

בעבר ייצג מונח זה תחנת עבודה שביצעה את כל פעולותיה על גבי שרת מרוחק ועל פי רוב היתה חסרת מנשק גרפי.
היום משמש מונח זה על פי רוב לייצוג מנשק שורת הפקודה ומוכר גם כטרמינל (terminal) וכקונסול (console).
בכל מערכת מבוססת לינוקס קיימים שישה מסופים טקסטואלים לחלוטין הנגישים על ידי צירופי המקשים Alt + F1-6 וכדי להגיע מהם אל הסביבה הגרפית יש להקיש Alt + F7.
בסביבה הגרפית קימים יישומים שונים המשמשים כמסופים לצורך ביצוע פקודות.
היישומים הנפוצים כמסוף בסביבה הגרפית הם:

  • xterm - תוכנה בסיסית על פניה אך בעלת אפשרויות כיוונון רבות על ידי עריכת קובץ האיפיון שלה ו/או על ידי הפעלתה בליווית הגדרות שונות.
  • konsole - המסוף של סביבת KDE, בעל תפריטים לאפיון קל ופעולות נוספות ובעל אפשרות לפתיחת מספר מסופים בכרטיסיות (tabs).
  • gnome-terminal - המסוף של סביבת העבודה GNOME, בעל תפריטים לאפיון קל ופעולות נוספות ובעל אפשרות לפתיחת מספר מסופים בכרטיסיות.
  • terminal - המסוף של סביבת העבודה Xfce, בעל תפריטים לאפיון קל ופעולות נוספות ובעל אפשרות לפתיחת מספר מסופים בכרטיסיות.
  • rxvt - תוכנת מסוף בסיסית ומהירה. תוכנה זו אינה תומכת ביוניקוד ולא תציג כראוי עברית במערכות מבוססות יוניקוד (רוב המערכות המשלבות עברית היום מוגדרות כברירת מחדל לשימוש ביוניקוד)
מדריכים/מאגר_מונחים.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0