עם איזו הפצה להתחיל

הקדמה

כל ניסיון להפליג בתובנות ודברי חוכמה על יתרונות הפצה מסוימת על פני האחרות סופו להתגלות כאסופת דעות קדומות ולכן יוצגו כאן מעט הפצות פופולריות עם מאפינים בולטים (יחסית) שיתוארו בקצרה. קישורים לאתרי הורדה של כל ההפצות הנזכרות ניתן למצוא בדף הורדה וצריבה של ההפצה הנבחרת

לפני שתבחרו את ההפצה הראשונה שלכם

אם שמעתם בעבר על לינוקס/BSD ואתם מכירים מי שיכולים להיות לידכם פיזית או טלפונית, התקינו את ההפצה המוכרת למי שתעזרו בהם, כך העוזרים יוכלו לסייע ביתר קלות.

אם אינכם מסתמכים על עזרה של מכרים כדאי שתבחרו בהפצה עם קהילה תומכת רחבה. גלישה ברחבי אתר זה ובאתרים אחרים יתנו לכם מושג לגבי מידת תמיכת הקהילה בהפצות השונות.

אם אתם מעוניינים להתקין את מערכת ההפעלה החדשה לצד מערכת הפעלה שכבר קיימת באותו מחשב. גבו את כל המידע, אין שום הבטחה שהתהליך שאמור להשאיר את המערכת הישנה עובדת באמת יצליח בצורה מלאה.

כל ההפצות ממישפחת לינוקס/BSD נוחות לשימוש, תומכות בעברית בצורה מלאה וניתן להתקין בהן את אותן תכנות. השוני בינהן הוא בעיקר בכלי הניהול שההפצות השונות מספקות, תהליך ההתקנה וברירות המחדל של המערכת.

ישנם פרויקטים ישראלים המיועדים להקל על תהליך ההתקנה וקביעת ברירות המחדל. משתמשים ישראלים המעונינים לקבל מערכת המכוונת לצרכיהם מיד לאחר סיום ההתקנה יעדיפו להתקין מערכת ע”י הדיסקים המופצים ע”י פרויקטים אלו. פרויקטים אלו אורזים את כל התכנות המיועדות למשתמשים הישראלים בדיסק בודד, ודואגים כי ברירות המחדל של המערכת לאחר ההתקנה יתאימו לצרכיו של משתמש ישראלי.

פרויקטים ישראליים

דביאן-עברי (Debian)

הפרויקט מפתח תקליטור התקנה בודד לצורך התקנת דביאן גנו/לינוקס בעזרת תוכנית התקנה שאינה גרפית אך ניתנת לביצוע בעברית. לאחר תהליך ההתקנה מתקבלת מערכת דביאן עם סביבת עבודה עברית מלאה. הפרויקט מספק מדריכים בעברית המסבירים את השימוש במערכת, וכן מדריך בתמונות המתאר את שלבי ההתקנה.
דף הבית של הפרויקט

הגרסה האחרונה להתקנה של דביאן עברי היא גירסה 3. גרסת דביאן האחרונה היא 4. עד שיצא תקליטור התקנה מעודכן של דביאן עברי מומלץ לבצע התקנה של גרסת דביאן רגילה ולעדכן את ברירות המחדל לעברית לאחר ההתקנה.

אחד (ehad)

פרוייקט ישראלי המבוסס על מנדריבה לינוקס (לשעבר מנדרייק) מגרסת 2006. ההפצה ארוזה בתקליטור התקנה בודד ובעלת תוכנית התקנה גרפית בעברית. כוללת סביבת עבודה עברית מלאה מיד בתום ההתקנה ותוכנות המיועדות לקהל הישראלי. בעלת מגוון כלי ניהול גרפיים. תואמת באופן מלא למנדריבה. הפרויקט מספק מגוון מדריכים בעברית להתקנה ושימוש במערכת
דף הבית של הפרויקט

הגרסה האחרונה - אחד 2006 (מבוססת על מנדריבה 2006) אינה נתמכת יותר. עד צאת גרסה חדשה מומלץ לשקול את התקנת מנדריבה.

קזית (Kazit)

הפצת live-cd הניתנת להפעלה ללא התקנה על הדיסק הקשיח. מתאימה בעיקר להתרשמות מהמערכת עם מנשק משתמש בעברית ולשימוש ארעי.
דף הבית של הפרויקט
הגרסה האחרונה, קזית 3, יצאה לפני כשנה.

פרויקטים לא-ישראליים

קנופיקס (Knoppix)

הפצת live-cd הניתנת להפעלה ללא התקנה על הדיסק הקשיח. מתאימה בעיקר להתרשמות מהמערכת ולשימוש ארעי (שיקום נזקים במערכת שנפגעה, בחינת תאימות חומרה ללינוקס וכיו”ב). מנשק בעברית זמין בגרסת ה-DVD בלבד.
דף ההפצה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה - 5.1.1 יצאה בינואר 2007

ג'נטו (Gentoo)

הפצה העושה שימוש בחבילות תוכנה בצורת קוד מקור המהודרות על מחשבו של המשתמש. ככלל דורשת הרבה עבודה משורת הפקודה. השימוש בחבילות קוד מקור מאפשר שליטה גבוהה על התוצר הסופי אך דורש מקום רב על הדיסק הקשיח וזמן ההתקנה של החבילות ארוך יחסית עקב הצורך להדרן על המחשב המקומי. תוכנית ההתקנה אינה גרפית ואינה ניתנת לביצוע בעברית.
דף ההפצה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה - 2007.0 יצאה במאי 2007

דביאן (Debian)

הפצה העושה שימוש בחבילות בינאריות בתצורת deb. מותקנת מדיסק יחיד (דיסק מספר 1, ניתן להתקין גם מאוסף של 14 דיסקים או DVD אך הדיסק הראשון מספיק). משתדלת לספק למשתמש כלים נוחים לניהול המערכת. תוכנית ההתקנה ניתנת לביצוע בעברית ובגרסה הניסוי (testing) היא גם גרפית.
דף ההפצה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה - 4 יצאה באפריל 2007

אובונטו (Ubuntu)

הפצה מבוססת דביאן העושה שימוש בחבילות בינאריות בתצורת deb. מותקנת מדיסק יחיד. משתדלת לספק למשתמש כלים נוחים לניהול המערכת. תוכנית ההתקנה ניתנת לביצוע בעברית ובגרסה 8.04 היא גם גרפית.
דף ההפצה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה - 8.04 יצאה באפריל 2008.

סוזה/מנדריבה (SuSE/Mandriva)

הפצות העושות שימוש בחבילות בינריות בתצורת RPM. בעלות התקנה גרפית הניתנת לביצוע בעברית. בעלות מגוון כלי ניהול גרפיים.
דף על מנדריבה באתר זה.
הדף של מנדריבה באתר DistroWatch
הדף של סוזה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה של מנדריבה - 2008.1 יצאה באפריל 2008
הגרסה האחרונה של סוזה - 10.3 יצאה באוקטובר 2007

פידורה (Fedora)

הפצה העושה שימוש בחבילות בינאריות בתצורת RPM. תוכנית התקנה גרפית אך ללא אפשרות לביצוע בעברית. בעלת מגוון אשפים גרפיים. מהווה למעשה את גרסת הפיתוח של רד-אהט.
דף ההפצה באתר DistroWatch
הגרסה האחרונה - 9 יצאה במאי 2008

טבלה משווה

פרויקט ישראלי התקנה גרפית התקנה בעברית מערכת בעברית 1) כלי ניהול חבילות תוכנה CD להתקנה מלאה2) הערות
אחד כן כן כן, לפי בחירה כן גרפי RPM 1 תואמת מנדריבה
דביאן עברי כן לא כן, לפי בחירה כן טקסטואלי DEB 1 למעשה זו דביאן עם ברירות מחדל לשימוש בעברית (זהירות: ברירת המחדל בהתקנה היא למחוק את כל הדיסק, יש לקרא היטב את ההוראות במהלך ההתקנה)
דביאן לא לא כן, לפי בחירה כן טקסטואלי DEB 1
קזית כן - - כן - - 1 Live-CD
קנופיקס לא - - לא - - 1 Live-CD
ג'נטו לא לא לא לא טקסטואלי קוד מקור 1 דורשת עבודה רבה עם שורת הפקודה
אובונטו לא כן כן, לפי בחירה לא גרפי3) DEB 1 ניתנת להפעלה גם כ-Live-CD
סוזה לא כן כן, לפי בחירה כן גרפי RPM 5
מנדריבה לא כן כן, לפי בחירה כן גרפי RPM 3 גרסת ONE היא Live-CD עם אפשרות התקנה וזמינה גם בעברית
פידורה לא כן לא לא גרפי RPM 5

אם נתקלתם בבעיות עם מדריך זה נא דווחו על כך לדוא"ל

1) הכוונה לאפשרות לקבל מערכת גרפית בעברית באתחול הראשון אחרי ההתקנה ובהנחה שההתקנה בוצעה בעברית
2) במקרה של CD מרובים הם כוללים מאגר נרחב של תוכנות אותו ניתן בד”כ להתקין גם מהאינטרנט
3) חלק מהכלים עדיין טקסטואלים
מדריכים/עם_איזו_הפצה_להתחיל.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0