Benedikt Meurer
benny@xfce.org

os-cillation
System development
Software developer

מדריך זה מתאר את xfce4-session גרסה 4.2.0 (עדכון אחרון: ינואר 2005)

Copyright © 2003, 2004 Benedikt Meurer

מסמך זה מופץ תחת תנאי רישיון GPL (GNU General Public Liscense) כפי שהם מפורסמים על ידי קרן התוכנה החופשית; גרסה 2 של הרישיון או (לבחירתך) כל גרסה מאוחרת יותר.

בעיות בתרגום נא לדווח לדותן

מבוא

xfce4-session הוא מנהל הפעלה ל- Xfce 4. משימתו היא לשמור את מצב שולחן העבודה שלך (ישומים פתוחים ומיקומם) ולשחזרו בעליה הבאה. ניתן ליצור מספר הפעלות שונות ולבחור אחת מהן בעת העליה.
xfce4-session מספק ניהול הפעלה הן עבור פרוטוקול X11R6 והן עבור X11R5 המסורתי. אם אין לך צורך בתמיכה בניהול הפעלה מסורתית ביכולתך לבטל אפשרות זו בעת ההידור על ידי מתן --disable-legacy-sm ל- ./configure. לעולם אין להפעיל smproxy בהפעלה שמנוהלת על ידי xfce4-session שאם לא כן יקרו דברים מוזרים. ניהול ההפעלה המסורתית עושה כל דבר ש-smproxy יעשה ופרט לכך הוא תומך גם בתצוגה על מסכים מרובים.

הגדרות מנהל ההפעלה

העדפות כלליות

תמונה 1. העדפות כלליות של xfce4-session

הצג בורר בכניסה

אם יוגדר, מנהל ההפעלה יבקש ממך לבחור הפעלה בכל כניסה ל- Xfce.

שמור הפעלה ביציאה באופן אוטומטי

אפשרות זו מנחה את מנהל ההפעלה לשמור את ההפעלה הנוכחית באופן אוטומטי בעת יציאתך. אם לא תבחר אפשרות זו תהיה פניה אליך לבחור אם לשמור את הפעלה הנוכחית בכל יציאה.

פניה בעת יציאה

אפשרות זו מבטלת את תיבת הדו-שיח לאישור בעת יציאה. האם ההפעלה תשמר או שמא לאו תלוי אם בחרת להפעיל את שמירת ההפעלה ביציאה באופן אוטומטי או לא.

העדפות מתקדמות

תמונה 2. העדפות מתקדמות של xfce4-session

הפעל אוטומטית את שירותי ה- GNOME

יש לאפשר אפשרות זו אם יש לך צורך בהרצת אשפי GNOME בעליה. אפשרות זו גם מנחה את xfce4-session להפעיל את טכנולוגיות הסיוע של GNOME בעליה (אם אופשרו במרכז הבקרה של GNOME). יש לפנות לתיעוד GNOME למידע נוסף על נושא זה.

הפעל אוטומטית את שירותי ה- KDE

יש לאפשר אפשרות זאת אם בכוונתך להפעיל ישומי KDE כחלק מההפעלה של שולחן העבודה של Xfce. אפשרות זו תגדיל באופן ניכר את משך העליה אך מצד שני ישומי KDE יעלו מהר יותר. יתכן כי חלק מישומי KDE כלל לא יעבדו ללא איפשור אפשרות זו.

נהל ישומים מרוחקים

מאפשר למנהל ההפעלה לנהל ישומים שרצים על שרתים מרוחקים. היות ואפשרות זו עלולה להוות סיכון אבטחתי, על ידי רישום לשער TCP במערכת שלך, אין לאפשרה אלא אם ידוע לך מה מעשיך.
יתכן כי מנהלי מערכת ירצו לבטל אפשרות זאת באופן כוללני על ידי שימוש ביכולות KIOSK של מנהל ההפעלה.

התאמה אישית של מנהל ההפעלה

ביכולתך להתאים באופן אישי את מסך הפתיחה שבו ישתמש xfce4-session בעת כניסתך ל- Xfce 4. קיימת לצורך זה תיבת דו-שיח יעודית במנהל ההגדרות של Xfce 4.

הגדרות מסך הפתיחה

תמונה 3. תיבת הדו-שיח להגדרת מסך הפתיחה

בצד ימין תיבת הדו-שיח מציגה את רשימת המנועים המותקנים. בחירה במנוע תציג, אם הוא זמין, תצוגה מקדימה ומידע אודותיו. ניתן ללחוץ על כפתור ה-בדיקה כדי לראות הדגמה של מנוע מסך הפתיחה שנבחר.
כברירת מחדל xfce4-session מספק מנועים לשלוש ערכות נושא. אפשרויות האפיון שלהם, אם יש כאלו, זמינות מכפתור ה-הגדר.

אפשרויות כיבוי/איתחול

xfce4-session תומך בכיבוי מחשבך בעת יציאה מהפעלת שולחן העבודה. כדי שניתן יהיה לכבות את המחשב עליך להרשם בקובץ ה-“sudoers” ובאופן ספציפי עליך להיות עם הרשאות להפעלת הפקודה ${libexecdir}/xfsm-shutdown-helper (במערכת דביאן גנו/לינוקס מדובר על /usr/sbin/xfsm-shutdown-helper) כמשתמש העל (כש-${libexecdir} היא תת-ספרית “libexec” במיקום בו הותקן xfce4-session, לדוגמה /usr/local/libexec).
לדוגמה, הבה נאמר כי התקנת xfce4-session ב- /usr/local, שם המארח שלך הוא myhost וחשבון המשתמש שלך נקרא myuser אם כן יהיה עליך להוסיף את השורה הבאה לקובץ ה- “sudoers” (יש לזכור להשתמש ב- visudo לעריכת הקובץ):

myuser myhost=/usr/local/libexec/xfsm-shutdown-helper

מתקדם

משתני סביבה וקבצים

Xfce משתמש עתה בהגדרות ספריות הבסיס כפי שאלו נקבעו על ידי Freedesktop.org כדי לאתר את המידע וקבצי האפיון הקשורים שלו. משמעות הדבר היא שמיקומי קבצים יבוטאו כנתיב ביחס לספריות המצוינות במפרט.

${XDG_CONFIG_HOME}
ספריית הבסיס הראשונה בה יערך חיפוש לקבצי אפיון. כברירת מחדל תהיה זו הספריה ~/.config/

${XDG_CONFIG_DIRS}
רשימת ספריות מערכת המכילות נתוני אפיון. כברירת מחדל הלוח יחפש ב-${sysconfdir}/xdg וב-/etc/xdg. הערך של ${sysconfdir} תלוי באופן בו נבנתה התוכנית ופעמים תכופות יהיה /etc/ עבור חבילות בינאריות.

${XDG_CACHE_HOME}
מציין את השורש עבור כל קבצי המידע האגור של משתמש מסויים. אם משתנה סביבה זה אינו מוגדר ברירת המחדל שלוו תהיה ~/.cache/

${XDG_CONFIG_DIRS}/xfce4-session/xfce4-session.rc
זהו מיקום קובץ האפיון הכולל את מגוון ההגדרות עבור xfce4-session, שניתן לשנות מתיבת הדו-שיח של ההגדרות.

${XDG_CONFIG_DIRS}/xfce4-session/xfce4-splash.rc
זהו מיקום קובץ האפיון הכולל את מגוון ההגדרות עבור מסך האיתחול, שניתן לשנות מתיבת הדו-שיח של ההגדרות.

${XDG_CACHE_HOME}/sessions/
הספריה בה xfce4-session ו- xfwm4 מאכסנים את נתוני ההפעלה.

${sysconfdir}/xdg/xfce4/kiosk/kioskrc
קובץ הגדרות מצב Kiosk. ניתן לעיין בחלק הבא להסבר.

אף אחד מקבצי האפיון, למעט kioskrc, אינו מיועד לעריכה ידנית במהלך הפעלת ה- Xfce. למעשה השינויים שיעשו ימחקו אם הם יערכו בעת שמנהל ההפעלה או מנהל ההגדרות רצים.
ייתכן שמנהלי מערכות ירצו לערוך את הקובץ ${sysconfdir}/xdg/xfce4-session/xfce4-session.rc כדי לשנות את הישומים שרצים כברירת מחדל בהפעלת Xfce. לדוגמה, אם ברצונך להפעיל את xfce4-iconbox במקום את xftaskbar4 יהיה עליך לשנות את חלק ה- [FAILSAFE SESSION] למשהו דוגמת:

[Failsafe Session]
Count=4
Client0_Command=xfwm4
Client0_PerScreen=False
Client1_Command=xfce4-panel
Client1_PerScreen=True
Client2_Command=xfce4-iconbox
Client2_PerScreen=True
Client3_Command=xfdesktop
Client3_PerScreen=False

מצב Kiosk

מנהל ההפעלה מציע תמיכה במצב Kiosk המסיע למנוע ממשתמשים לבצע שינויים בהגדרות ההפעלה שלהם. כדי להשתמש במצב זה יש לערוך או ליצור את הקובץ ${sysconfdir}/xdg/xfce4/kiosk/kioskrc
נסביר את מבנה הקובץ על ידי דוגמה. חלק ה- kioskrc של xfce4-session שלך יכול להראות כמו:

[xfce4-session]
CustomizeSplash=ALL
CustomizeChooser=ALL
CustomizeLogout=ALL
CustomizeCompatibility=%wheel
Shutdown=%wheel
CustomizeSecurity=NONE

בצורה זו כל המשתמשים יכולים לשנות את מסך האיתחול שלהם את הבורר ואת הגדרות היציאה אך רק משתמשים מקבוצת wheel יכולים להתאים לעצמם את הגדרות התאימות ולכבות את המערכת. לאף אחד לא יותר לכוון את הגדרות האבטחה.
מנהל ההפעלה תומך ביכולות KIOSK הבאות:

CustomizeSplash

האם יותר או יאסר על המשתמש לשנות את מסך האיתחול שלו.

CustomizeChooser

האם יותר או יאסר על המשתמש להתאים לעצמו את בורר ההפעלות

CustomizeLogout

האם יותר או יאסר על המתשתמש לשנות את הגדרות היציאה.

CustomizeCompatibility

האם יותר או יאסר על המשתמש להתאים את הגדרות התאימות (תאימות ל-Gnome/KDE)

CustomizeSecurity

האם יותר או יאסר על המשתמש להתאים את הגדרות האבטחה. זוהי אחת ההגדרות החשובות ביותר היות והיא מונעת ממשתמשים (למעשה מ- libICE) להתקשר לשער TCP.

Shutdown

האם יותר או יאסר על המשתמש לכבות (לאתחל או להפסיק את הפעולה כליל) את המערכת. למשתמש ללא יכולת כזו יוצגו אפשרויות האיתחול והפסקת הפעולה באפור.

אודות xfce4-session

xfce4-session נכתב על ידי בנדיקט מאורר (benny@xfce.org). למידע נוסף ניתן לבקר באתר Xfce.
לדיווח על תקלה או כדי להציע דבר מה בנוגע ליישום זה או למדריך זה יש להשתמש במערכת המעקב אחר תקלות ב- http://bugzilla.xfce.org.
אם יש לך שאלות בנוגע לשימוש או להתקנת ישום זה ניתן להפנותן לרשימת הדיוור של Xfce. דיונים אודות הפיתוח נערכים ברשימת הדיוור xfce4-dev.
xfce4-session מופץ תחת תנאי רישיון GPL (GNU General Public Liscense) כפי שהם מפורסמים על ידי קרן התוכנה החופשית; גרסה 2 של הרישיון או (לבחירתך) כל גרסה מאוחרת יותר.
עותק של רישיון ה- GNU General Public Liscense אמור היה להיות מצורף לתוכנית זו; אם לא כך, ניתן לכתוב לקרן התוכנה החופשית:

Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

תיעוד_xfce_4.2/מנהל_ההפעלה.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0