לפני ההתקנה

מה זה לינוקס ?

לינוקס היא מערכת הפעלה “חופשית” בעלת קוד פתוח, שנוצרה במקורה על ידי לינוס טורבלדס בשנת 1991.
לינוס, שהיה אז סטודנט פיני ממוצע, שיחק עם מכונה המריצה סוג של יוניקס המכונה minix.

לינוס החליט לשכתב את קוד המקור, ולכתוב קרנל (ליבה) משלו של מערכת שתהיה דמויית יוניקס.
הוא יצר את הליבה, ושיחרר אותה לעולם דרך האינטרנט, כשהוא פירסם את הליבה, הוא לא חשב על כך שהמערכת תהפוך למה שהיא הפכה, הוא ראה את זה כהובי ותו לא.

אנשים התחילו לסייע לו מכל רחבי העולם, ואט אט המערכת קיבלה צורה, ויחד עם חלקים נוספים כמו כלי ה gnu המובילים, המערכת הפכה למערכת שלמה (כבר לא רק ליבה, אלא גם “מעטפות”, מערכת גרפית שנוספה בהמשך, קומפיילרים וכו').

כיום המערכת היא מערכת שלמה ומלאה, שיכולה לעשות כל מה שמערכת הפעלה אחרת מסוגלת לעשות, ובצורה יעילה, זולה ומעל לכל, וכמובן כשהמערכת ממלאת את העיקרון של “תוכנה חופשית” (ומה זה תוכנה חופשית נידון בהרבה בשאלה מיוחדת לנושא הזה).

כדי להריץ לינוקס אני זקוק ל... ?

אחד הדברים היחודיים בלינוקס הוא הגמישות שלה.
אפשר להריץ את לינוקס על מגוון פלטפורמות, כשבעקרון, המערכת בגרסא רגילה, ניתן להריץ מ i386 ומעלה, על הגרסאות השונות של הפיסי.
למעשה, ישנם גם גרסאות למק (מעבדי פאוור פיסי ppc), גרסאות למעבדי אלפא, גרסאות למיינפרמיים, ומה שמעניין לא פחות, גם גרסאות שונות שרצות על מחשבי כף יד ואפילו שעונים מיוחדים.

הפצות מודרניות של לינוקס, ידרשו מעבד חדיש יותר מ i386 בד”כ.
כמו כן להרצת מערכת גרפית, יש צורך בכמות זיכרון RAM גבוהה יחסית, כשלמערכות גרפיות כמו KDE3 הפופולארית רצוי מעל ל 128 זיכרון, ומעבד חזק יחסית.

מה ההבדל בין לינוקס ליוניקס ?

יוניקס היא מערכת שפותחה בשנת 1969 במעבדות בל, בשנת 1974 היא נכתבה מחדש כולה בשפת סי, מה שהפך אותה למערכת הפעלה הראשונה שנכתבה בשפה סטנדרתית. עם הזמן יוניקס הביאה לעולם מספר תקנים ותוכנות שתרמו רבות לעולם המחשבים כיום וחברות רבות מצאו לה שימוש.

גם בגלל שיוניקס הייתה בבעלות אחת מחברות המחשבים המובילות וגם בגלל שהיא נכתבה בשפה סטנדרטית ושילבה המון רעיונות חדשים שנהפכו לנפוצים עם הזמן, יוניקס נהפכה לסטנדרט פתוח במערכות ההפעלה, סטנדרט שכל אחד יכל לאמץ, סטנדרט שנקרא POSIX, שפירושו הוא Portable Operating System Interface, בשביל להתאים לסטנדרט זה, מערכת ההפעלה צריכה להתאים למספר דרישות, חברות כמו סאן, סיליקון גראפיקס ואיי.בי.אמ פיתחו מערכת יוניקס משלהם שתואמת לתקן ה POSIX.

לינוקס היא מערכת הפעלה חופשית ופתוחה שפותחה על ידי מפתח בשם לינוס, הוא בנה את המערכת מאפס, שיחרר את קוד המקור שלה, ובעזרת האקרים מכל העולם, המערכת התפתחה ועדיין מפותחת ונחשבת למערכת מודרנית, לינוקס מכוונת אל תקן ה POSIX וכוללת בתוכה את כל המאפיינים שתצפה לראות במערכת יוניקס מודרנית.
לינוקס בבסיסה פותחה בשביל מחשבי 386 אך כיום היא כבר מסוגלת לרוץ כמעט על כל פלטפורמה.
יתרונה הגדול של לינוקס על מערכות היוניקס למינהן היא העלות הנמוכה מאוד (אפסית בחלק מהמקרים) והעובדה שלינוקס היא מערכת של הקהילה ובשביל הקהילה ובשל כך היא מערכת חופשית ופתוחה וברוב המקרים גם מסוגלת לתת ביצועים שווים או טובים יותר ממערכות יוניקס למינהן.

למידע נוסף על יוניקס ועל תקן ה POSIX בקר באתר זה

האם לינוקס חינמית ?

לינוקס מפותחת תחת רישיון GNU General Public License וקוד המקור שלה חופשי וזמין לכל אחד.
זה לא אומר שלינוקס והפצות לינוקס למינהן חייבות להיות חינמיות, חברות ומפתחים רשאיים לגבות בעבור התוכנה כסף, כל עוד קוד המקור זמין עם התוכנה.
אך למרות זאת, גרעין הלינוקס, הקרנל, תמיד יהיה זמין להורדה בחינם מהאינטרנט, ורוב גדול מההפצות שקיימות כיום בשוק גם כן ניתנות להורדה בחינם מהאינטרנט או לקניה במחיר סימלי.

מה זו הפצה ? (ראד האט, מנדרייק וכו')

למעשה “לינוקס” זו רק הליבה ( kernel ) .של מערכת ההפעלה. רכיבים רבים דרושים על מנת לתפעל מחשב-אישי, לדוגמא, סיפריות שונות,ישומיים,קבצי איתחול וקבצי תצורה. הפצה בעצם אוספת את כל הנדרש מעבר לליבת המערכת על מנת לצור מערכת הפעלה שלמה ומלאה.
וכשמה היא גם “מפיצה” את האוסף הזה ,בין אם על-גבי דיסקים ( בד”כ בליווי ספרות ותמיכה ) ובין אם בעזרת האינטרנט להורדה בצורת קבצי ISO לצריבה עצמית.
כמו כן לכל הפצה יש את מערכת ההתקנה היחודית לה.

כל הפצה פונה לנישה אחרת של משתמשי מחשב. ולכן השוני והמגוון הרחב.

איזו הפצה לבחור ?

בשביל לענות על שאלה זו עליך לדעת מה אתה רוצה מהלינוקס שלך.
יש הפצות שמיועדות לשרתים, יש כאלה שמיועדות למחשבים חלשים, יש כאלה שמיועדות למחשבים מרובים מעבדים או כאלה שמטרתם העיקרית היא שוק המחשבים השולחניים.
עליך לוודא שיצרני תוכנות מכירים בהפצה שלך ומייצרים בשבילה חבילות בינאריות, דבר שיכול להקל עליך במקרה הצורך, במיוחד אם מדובר במערכת ביתית.

קריטריון נוסף הוא תמיכה, אם ההפצה היא של חברה מאורגנת ומוכרת יהיה קל לקבל תמיכה מהחברה עצמה או מאתר הבית שלה, הפצות פופולריות יקלו עליך לקבל תמיכה ברשת (מנועי חיפוש, פורמים..) מכיוון שליותר אנשים ישנה הכרות כלשהי עם ההפצה ויהיה לך יותר פשוט לקבל עזרה ופתרון לבעיות שעלולות לצוץ.
תמיכה בחומרה היא הכרחית, הרבה הפצות מחזיקות באתרם רשימת חומרה הנתמכת על ידם, רצוי לעבור על רשימה זו כדיי לבדוק אם החומרה שבמחשבך נתמכת על ידי ההפצה, מומלץ לעבור על רשימה זו גם לפני שקונים חומרה חדשה בכדיי למנוע בעיות תמיכה.
חשוב שההפצה תיהיה מעודכנת, בעולם הקוד הפתוח נעשים שינויים ועדכונים בתוכנות בתכיפות גבוהה יותר מאשר בתוכנות מסחריות, חשוב לשים לב שלהפצה יש את היכולת לעקוב אחרי שינויים אלה ולהוציא עידכונים ותיקוני אבטחה במהירות.

קלות שימוש והתקנה זה עוד מרכיב חשוב, הוא לא חיוני תמיד בשרתים, אבל למערכות ביתיות הוא כמעט הכרחי. הפצות שמכוונות אל שוק המערכות הביתיות בדרך כלל יהיו מצויידות באשף התקנות גראפי וקל לשימוש, ובכלים פשוטים להגדרת המערכת לאחר ההתקנה. בחירת הפצה נעשית לפי שיקולים אישיים והמרכיבים שהובאו פה הם רק קווים מנחים שיעזרו לך במשימה זו.

סקירה קצרה של ההפצות:

רד האט

 • נחשבת להפצה הפופולארית ביותר.
 • ידועה מזה כשנים כנוחה יחסית למתחילים.
 • מתאימה בהחלט גם לשימושים מקצועיים (שרתים וכו').
 • מאוד מומלצת לדעת רבים.

מנדרייק

 • הפצה זו דומה מאוד לראד האט מבחינות רבות.
 • יתרונותיה (וחסרונותיה) הם בכך שאנשי מנדרייק פחות קפדניים ומעדיפים לשלב אפליקציות ויכולות חדשות שלא תמיד מוכחות, כדי שההפצה תהיה יותר “זוהרת וחדשנית”. תוצאה מזה, בד”כ במנדרייק חשים שההפצה היא הכי חדשנית שיכולה להיות, אבל מעת לעת זה בא על חשבון כלשהו של יציבות.
 • הפצה זו מאוד ידידותית למשתמש (המון כלים גרפיים).

דביאן

 • הפצה שמרנית יחסית.
 • היא ההפצה היחידה הגדולה, הנחשבת ל”לא מסחרית”, כלומר מאחוריה לא עומד גוף כלכלי כל שהוא, כי אם קבוצת מתנדבים מסורה.
 • נחשבת לקשה יחסית להתקנה, אך נוחה מאוד לניהול (מערכת ההתקנה ושדרוג האפליקציות שלה - ה apt-get נחשבת למאוד יעילה ומוצלחת).
 • נחשבת ליציבה מאוד, ומאובטחת ביותר.
 • מתאימה מאוד לשרתים. כמו כן נחשבת להפצה שמתאימה להתקנה על מחשבים חלשים יחסית.
 • מומלצת למנוסים.

סלאקוואר

 • הפצת הלינוקס הראשונה שזכתה לשימוש נרחב.
 • החלה בסוף שנת 1992 על ידי אדם יחיד ומפותחת גם כיום תוך שמירה על יציבות ופשטות בעדיפות עליונה.
 • לסלאקוור מערכת חבילות משלה וכלי התקנה וקינפוג טקטואלים שמבטיחים כי היא תוכל לרוץ על מגוון רחב של חומרה, ממחשבי 386 עם מעט זיכרון ועד למחשבים מרובי מעבדים.

סוסה

 • הפצה גרמנית מאוד מצליחה, פופולארית מאוד באירופה.
 • נחשבת להפצה מצויינת, בעלת כלים מצויינים, מערכת התקנה נוחה ובכלל הפצה נוחה ושימושית.
 • הבעיה שלה הוא שהיא עולה כסף (בגרסא מלאה שימושית להתקנה על הדיסק הקשיח).

ג'נטו

 • הפצה זו בד”כ מכוונת למשתמשים מעט יותר מקצועיים.
 • הרעיון העיקרי העומד מאחוריה הוא בניית מערכת על בסיס קימפול כלל החלקים השונים, בעזרת סקריפטים אוטומטים. לפיכך ההתקנה יכולה לקחת לא מעט זמן, לעיתים מס' ימים (תלוי איזה חבילות בוחרים להתקין).
 • הייתרונות של הפצה מסוג זה הוא קבלת הפצה המותאמת בצורה הטובה ביותר למחשב של המשתמש (מקמפלים את כלל הרכיבים בהתאם לדרישות, עם אופטימיזציה מירבית למעבד וכו').

LFS

 • הפצה זו מאפשרת לבנות את הלינוקס בצורה עצמאית. מורידים את הקודי מקור של החלקים השונים של המערכת, ובעזרת מדריך המגיע עם ההפצה, מקמפלים את החבילות השונות.
 • היתרונות הם בד”כ אותם יתרונות שהוזכרו בסקירה על ג'נטו, ואפשר להוסיף גם את היתרון הגדול שמדובר בהפצה שכל ההתקנה נעשית ידנית (ולא עם סקריפטים) ולכן באמת אפשר ללמוד את השלבים השונים שקשורים לבנית מערכת ההפעלה.
 • כמובן שישנם חסרונות כמו התקנה ארוכה ומייגעת (יחסית), נדרשים לגרסאת לינוקס כלשהי מותקנת, כדי להתחיל את ההתקנה ממנה…
 • לסיכום: הפצה מאוד מומלצת למטרות מאוד מוגדרות, כמו מטרות לימודיות.

ישנן עוד הפצות רבות ומגוונות, שעונות על צרכים שונים, הסקירה הנ”ל בהחלט אינה מלאה, אלא היא סקירה קצרצרה על הפצות ה”מיינסטרים”.

מאיפה אני מוריד את מערכת ההפעלה לינוקס ?

אפשר להוריד את לינוקס מלא מעט מקומות ברחבי הרשת.
כמובן שצריך להבין קודם כל מה להוריד.
כלומר לבחור הפצה רצויה (ראה שאלה רלוונטית לנושא הזה), ואז להכנס לאחד המירורים שלה ולהוריד אותה.

לא כל ההפצות זמינות להורדה מלאה לשימוש, כמו Suse שהיא הפצה מעולה לכל הדעות, אבל זמינה להורדה בגרסא שעובדת רק דרך תקליטור (שזה לחלוטין לא הדבר היעיל ביותר).
לעומתה, מרבית ההפצות, כולל המיינסטרים שבהן (ראד האט, מנדרייק וכו') ניתנות להורדה חופשית. מקום טוב להתחיל בו זה : [http://mirror.hamakor.org.il mirror.hamakor.org.il] אתר טוב נוסף שכולל מידע על המון גרסאות לינוקס, ואפשרות להורדתן: [http://www.linuxiso.org http://www.linuxiso.org]

האם הקובץ שהורדתי תקין ?

כדיי לבדוק האם קבצי ה ISO של ההפצה שהורדת תקינים, עליך להשתמש בתוכנה md5sum.

אם ברצונך לבצע את הבדיקה מתוך מערכת חלונות, עליך לעקוב אחרי הצעדים הבאים: # הורד את התוכנה מhttp://etree.org/cgi-bin/counter.cgi/software/md5sum.exe # העתק את הקובץ לתיקיה C:\Windows או לתיקיה C:\WinNT בווינדוס NT. # תפתח את חלון הדוס, על ידי לחיצה על “התחל” > “הפעלה” ושם רשום command (אם מדובר בחלונות 9x\ME) או cmd (בחלונות XP\2000\NT). # מתוך חלון הדוס כנס לתיקיה שאליה הורדת את קבצי ה ISO של הפצת הלינוקס שבחרת על ידי שימוש בפקודה cd, לדוגמא, אם הורדת את הקבצים ל C:\Linux, תשתמש בפקודה “cd Linux”, אם הקבצים מאוכסנים בכונן אחר, לדוגמא D:\Linux, השתמש בפקודה “D:” ואז עבור לתיקיה בעזרת הפקודה cd כמו שהוסבר קודם. # כעת כתוב את הפקודה “md5sum file.iso”, כאשר file.iso מייצג את קובץ ה ISO של ההפצה שהורדת. כעת התוכנה תעבור על הקובץ ותבצע עליו פעולת חישוב שבסופה התוכנה תוציא פלט של אותיות עם מספרים, פעולה זו יכולה להמשך מספר דקות, תלוי בגודל הקובץ ובמהירות המחשב. # כעת השווה את הפלט שקיבלת לקובץ שנמצא על השרת שהורדת ממנו את ה ISO. לדוגמא,ftp://ftp.iglu.org.il/pub/distributions/RedHat/redhat-7.3-en/iso/i386/MD5SUM # אם הפלט שווה, הקובץ תקין ומוכן לצריבה (ראה שאלה בנושא צריבת קבצי ISO).

במערכות לינוקס התוכנה md5sum כבר באה עם ההפצה ולכן כדיי לבצע את הבדיקה מתוך מערכת לינוקס עליך לעקוב אחרי ההוראות הנ”ל מצעד 4 והלאה.

מאיפה אפשר לקנות את לינוקס ?

במידה והחלטת לקנות את לינוקס, בין אם מסיבות אידיאולוגיות (כתרומה וסיוע לקוד הפתוח) בין אם מסיבות של רצון לקבלת תמיכה, ובין אם מסיבות כמו קו אינטרנט בחיבור איטי שהופך את משימת ההורדה של לינוקס, למייאשת, עומדת בפניך מספר אפשרויות.

ראשית, הפצות כמו מנדרייק מאפשרות לקנות את הדיסקים שלהן, ארוזות בחבילה נאה, עם ספרות ותמיכה, גם דרך האתר אינטרנט שלהן (דורש כרטיס אשראי בינ”ל מן הסתם).

כמו כן עומדות בפניך האפשרויות של קניית לינוקס בחנויות שונות בארץ.

חנויות כמו “באג” מחזיקות לעיתים קופסאות של לינוקס.
במקרה שקונים גרסא מחנות, יש לשים לב שקונים ומקבלים את הגרסא האחרונה.
קניה של ראד האט 7.1 למשל, היא קניה לא משתלמת בלשון המעטה.
אפשרות נוספת - היא קניה מגורמים צד שלישי, כמו האתר guides שמוכרים הפצות של לינוקס, במחיר סביר.

כמובן שקניה של לינוקס מגורם צד שלישי אינה באחריות, והיא עסקה “לא בטוחה במאה אחוז”, אבל המחיר הוא סביר ביותר, והנסיון מלמד שבקניה ממקומות מוכרים, הקניה יכולה להשתלם.

אוקיי, הורדתי את לינוקס, איך צורבים אותה ?

בהנחה ובידך קבצי ה ISO הדרושים לצריבת הלינוקס, כל מה שנותר זה כמובן לצרוב אותם בצורה הנכונה.
מהי הדרך הנכונה ?
בכל תוכנת צריבה ממוצעת, יש אפשרות יעודית לצריבת isoים.

בד”כ תחת התפריט File יש את האפשרות: Create disk from Image file

ברגע שבחרת באפשרות הזאת, התוכנת צריבה אוטומטית תצרוב את ה iso על הדיסק. התוכנת צריבה כבר תדע “לשים על הדיסק” את כל הקבצים הדרושים.

מיותר לציין –> הדיסק שאותו צורבים צריך להיות ריק.

שמעתי משהו על מחיצות, במה מדובר?

לינוקס משתמשת במערכות קבצים שונות מאלו המקובל בחלונות.

לפיכך, יש צורך להתקין את לינוקס, על מחיצה נפרדת (לפחות מחיצה אחת). לעוד מידע איזה מחיצות כמה ולמה, ראה בפרק הבא (“תהליך ההתקנה”).


* ראשי
* הבא - תהליך ההתקנה

שות/לפני_ההתקנה.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0