רשתות תחת לינוקס

האם אני יכול להשתמש בלינוקס לצורך שיתוף ברשת קבצים / מדפסות ברשת בייתית ?

בהחלט כן. למעשה יש ללינוקס מס' יכולות בנושא, כשהחשובה בינהן, היא היכולת לעבוד ברשת של מייקרוסופט.
מה שאצל מייקרוסופט נקרא “smb” בד”כ קיים בלינוקס, בעזרת תוכנה הקרויה “samba”.

ה samba מאפשרת לנו לשתף קבצים / ספריות ברשת, כשהלינוקס יודע לעבוד בצורה טובה מאוד מול מערכות אחרות ברשת (כולל חלונות כמובן).
השימוש ב samba דורש מעט לימוד, אבל הוא בהחלט משתלם (ה samba לפי מבחנים שונים, עושה את העבודה טוב לפחות כמו המקור, ובמקרים רבים אף טוב ויעיל מבחינת הביצועים).

הסמבה מבוססת על קוד פתוח, כמקובל במערכת הלינוקס. לעוד מידע על samba (הן השרת והן תוכנת הלקוח) אפשר להכנס לאתר הבית של תוכנה זאת:http://www.samba.org

האם לינוקס יכולה לשמש כ firewall ?

בהחלט כן.
למעשה, ללינוקס יש יכולות מובנות (ברמת הקרנל) בתור פיירוואל (“קיר אש”).
הקוד בקרנל שמאפשר בניית פיירוואל הוא “netfilter”. כדי לקנפג אותו משתמשים בכלי כלשהו, כשבגרסא 2.2 של לינוקס היה הכלי ipchains ואילו בגרסא 2.4 ישנו כלי חדש בשם iptables (כש ipchains עדיין זמין למעוניינים).
הפיירוואל הוא פיירוואל מקצועי שיכול להתחרות מבחינת היכולות והמקצועיות בפיירוואלים מסחריים יקרים, אבל כדי לנצל אותו כראוי צריך ללמוד את הכלי, שכן לא מדובר בכלי אוטומטי שנותן הגנה בסיסית אלא כלי מקצועי לצרכים מקצועיים. ישנם לא מעט סקריפטים סבירים שניתנים להורדה ואשר יכוונו את הפיירוואל בצורה מספיק טובה עבור רוב המשתמשים, וכמובן ניתן להתאים את הסקריפט לשימוש האישי בהתאם לצרכים המיוחדים של המשתמש.


* קודם - אבטחה ושיתוף אינטרנט
* ראשי
* הבא - ADSL

שות/רשתות_תחת_לינוקס.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0