שאלות כלליות

מה פירוש המונח "קוד פתוח"?

קוד פתוח זהו אופן הפצה והעברה של תוכנה, כאשר יש למשתמשים את האפשרות להתבונן בקוד התוכנה עצמה.
בקבוצות התוכנות והמערכות בעלות הקוד הפתוח יושבות להן תוכנות עם רשיון BSD ורשיון GPL.
הרשיון של לינוקס הוא GPL.

המונח מתייחס בד”כ למערכות שרישוי התוכנה שלהן הוא כזה שמאפשר למשתמשים לא רק לראות ולחקור את קוד המקור, אלא גם לשנות אותו כדי להתאימו לצרכיהם, או לפתור באגים שנתגלו.

האינטרנט הפך את מדיום הקוד הפתוח, משיטה שבה שינויים נשלחים בדואר רגיל, ולוקח זמן עד שמשולבים אל תוך הקוד המוביל (העץ), לשיטה שבה שינויים קורים בין לילה, כאשר אנשים רבים נוטלים חלק בפיתוח ותיקון משותפים בלי קשר למיקומם הגיאוגראפי, כך שלמעשה, קוד פתוח ששורד וממשיך, למעשה מקיים כמעין אבולוציה של תוכנה, בזמן קצר.

חשוב לציין שאחד היתרונות (ויש שיגידו חסרון) של GPL הוא בכך שהוא “מדבק” כלומר, קוד שמשתמש בו חייב להיות בקוד פתוח על פי תנאי GPL גם כן (כדי למנוע ניצול לרעה של רשיון הקוד הפתוח).
היות ונושא זה מביא לבעייתיות מסויימת כשמדובר בספריות פיתוח, ששם שוללים את החירות של המשתמש ליצור תוכנית קוד סגור, ישנו את רשיון ה LGPL בדיוק למטרה הזאת (תחת רשיון זה עובדת בד”כ ספריות, למשל ספריית ה gtk המוכרת למפתחים בסביבה הגרפית).

תנועת הקוד הפתוח המובילה והחשובה ביותר לדעת רבים היא ה gnu אשר אחראית על רשיון ה GPL, על רשיונות המסמכים מסוג GFDL ועל אינספור תוכנות ויישומים פתוחים (כגון gcc).

כמו כן חשוב להכיר את fsf אשר מהווה ארגון גג לתנועות הקוד הפתוח, ומסייעת להם מבחינות כלכליות / אדמינטסרטיביות: http://www.fsf.org

מה זה קרנל?

קרנל היא ליבת המערכת - החלק המרכזי במערכת ההפעלה.
הקרנל מבצע את העבודה מול החומרה, אחראי על ניהול הזיכרון וכו'…

לקרנל חלק הכי מהותי בביצועים של מערכת ההפעלה ויציבותה.
בשל החשיבות הגבוהה של הקרנל לביצועי המערכת, הקרנל של לינוקס, בנוי ברובו ב c (שנחשבת לשפה מאוד יעילה מבחינת קוד) ובכמה חלקים קריטיים יותר ב”אסמבלי” (בד”כ נהוג לאמר שהקרנל כתוב ב c בגלל שרובו המכריע הוא בשפת c )

הקרנל של לינוקס, זמין להורדה כקוד מקור בחינם, ואלפי מתכנתים ברחבי העולם שוקדים כל העת לשכלל ולשפר אותו.

טעות נפוצה היא להתייחס אל גרסאת ההפצה כאל גרסאת מערכת ההפעלה.
למשל, רבים נוהגים לטעות שיש להם “לינוקס 7.3” - ולא כך הדבר.
הגרסאות היציבות האחרונות של הקרנל הן 2.4.x, והגרסא של הקרנל המותקן היא הגרסא של מערכת ההפעלה למעשה, ולא גרסאת ההפצה.

לעוד מידע על הקרנל של לינוקס אפשר לפנות לאתר הרשמי של הקרנל, בכתובת: http://www.kernel.org

מהו ה GNU, מהו ה GPL ומה הקשר שלהם ללינוקס?

Gnu הם ר”ת של Gnu Not Unix.
זהו ארגון שקם לו אי שם בשנות ה 80 ושם לעצמו כמטרה לפתח מערכת שתהיה דומה ליוניקס, אבל תיתן למשתמש את החירות לשנות את המערכת, לגשת לקוד המקור שלה וכו'…
אנשי ארגון זה יצרו באותם ימים כל מה שצריך כדי שתהיה מערכת הפעלה, קומפיילרים, מעטפות וכו', רק דבר אחד היה חסר - קרנל.
וכאן נפגשו ה gnu ולינוקס: בשנת 1991 לינוס טורבלדס כתב את הקרנל של לינוקס, אבל הוא כתב רק קרנל.

שילוב של הכלים של ה gnu יחד עם הקרנל של לינוקס, מוביל למערכת הפעלה אחת, שיש מי שמתעקש שהיא צריכה להקרא GNU/Linux ולא linux בלבד.

ה GPL הוא למעשה מסמך של רשיון פתוח, שנכתב על ידי אנשי ה gnu ונועד לתת מענה לצרכים השונים: מצד אחד החופש למשתמש, מצד שני, לא לפגוע בזכויותיו של היוצר המקורי.

למי שרוצה, יש גרסא עברית (לא רשמית - כל התרגומים אינם רשמיים) של רשיון זה, שתורגם על ידי עו”ד חיים רביה, הזמין בלינקים הבאים:

לעוד מידע על ה GNU ניתן כמובן להכנס לאתר ה GNU בכתובת http://www.gnu.org יש שם מסמכים מרתקים על הפילוסופיה מאחורי הארגון הזה (שהוא נוטה לצדדים מאוד חברתיים), על מטרתו, על ההיסטוריה שלו, וכמובן המון תיעוד טכני מעולה על התוכנות השונות של ה gnu.

איפה קוד המקור של לינוקס?

את קוד המקור של גרעין הלינוקס (הקרנל) ניתן להשיג באתר הרישמי של הקרנל והוא ניתן לשינוי והפצה תחת רישיון GNU General Public License.
קוד המקור של הפצות לינוקס השונות זמין בהתאם לרישיון ההפצה ולמדיניות החברה, ובדרך כלל יהיה זמין להורדה מאתר הבית של ההפצה.

מה המשמעות של RTFM?

המשמעות המילולית של ביטוי זה היא Read The Fine Manual, או בעברית, קרא את המדריך.

אם קיבלת את ביטוי זה כתשובה לאחת משאלותך, אין זו סיבה להעלב, זה רק אומר שהנושא מתועד היטב וניתן למצוא עליו דוקומנטציה ברשת או בקבצי התיעוד שבאים עם הפצת הלינוקס שברשותך ועדיף שתקרא את הדוקומנציה במקום לבזבז את זמנו היקר של האיש שענה לך.

מקומות טובים לחפש בהם מדריכים ותיעוד הם מנועי חיפוש (www.google.com), אתרים שניבנו למטרת זו (www.linuxdoc.org), סיפריות העזרה של הלינוקס (usr/share/doc, usr/doc), תיעוד בקיבצי ההגדרות של התוכנה הספציפית שנקלתם בבעיה בה, או באתר הבית של התוכנה.

במקרה של פניה לעזרה לאחר שכבר קראת את קבצי העזרה והתיעוד שיכולת למצוא ועדיין לא מצאת פתרון לבעיה שלך או שלא הבנת חלק מההסברים, הסבר בבירור את הבעיה עם כמה שיותר פרטים שתוכל לתת ודאג לציין שכבר קראת או חיפשת חומר עזר, פרט איזה חומרים קראת ואיפה מצאת אותם ובקש הנחיות נוספות למדריכים, הסברים או פתרון לבעיה.

שכחתי את סיסמת ה-root, מה אני עושה?

אם אתה משתמש בlilo בהפעלה להכנס למצב טקסט ולכתוב linux single
מה שיכניס אותך למצב יחיד ותוכל לשנות את הסיסמה על ידי הפקודה passwd

משתמשי grub צריכים:

  • ללחוץ על E בתפריט של הגראב בחר את השורה שמתחילה ב- kernel
  • לחץ על E שוב, הוסף init=/bin/bash
  • לחץ על B להפעיל את המערכת
  • ברגע שהBASH עולה כתוב: mount /proc
  • עכשיו נוכל לשנות את הסיסמה על ידי הפקודה passwd
  • נכניס את הסיסמה החדשה ובסיום נקבל את הפלט “All authentication tokens updated successfully
  • ולבסוף נכניס את הפקודה: mount / -o ro,remount, ונפעיל מחדש את המחשב.

אני כל הזמן שומע על גרסאות CVS, מה זה?

גרסאות CVS של תוכנות הן בעצם הגרסאות שנמצאות עדיין תחת פיתוח.
אלו אפילו לא גרסאות בטא או RC שנמצאות תחת בדיקות.
מאוד לא מומלץ להשתמש בגרסאות האלה מכיוון שבדרך כלל יש בהן הרבה באגים (שיתוקנו עד הגרסה הסופית, כמובן).

השימוש בגרסאות cvs נועד בד”כ למפתחים השונים.
למעשה, ה CVS היא מערכת שמאפשרת בצורה נוחה יחסית, בין היתר, לנהל פרוייקטים שלמים של קוד פתוח (ניהול הקבצים של קוד המקור, מתבצע בעזרת מערכת ה CVS).

גרסאת ה CVS היא תמיד ה”מילה האחרונה” לטוב ולרע. היא הכי חדישה, ולכן בד”כ תכלול הכי הרבה פיצ'רים ויכולות, מצד שני, היא בד”כ פחות יציבה, עד כדי “לא שימושית”.

האם יש ללינוקס משחקים?

התשובה חיובית.
יש המון משחקים ללינוקס, ואף מס' אתרים שהם אתרי משחקים ללינוקס.
למעשה, חלק גדול מהמשחקים החשובים, כמו קוויק על גרסאותיו השונות, unreal ואחרים, כוללים גרסאת לינוקס.
לעומתם, משחקים אחרים, כמו המשחקים של EA SPORT (פיפ”א 2002 וכו) אינם כוללים גרסאות לינוקס.

אפשר לאמר, שלינוקס נכון להיום אינה המערכת האידיאלית ל”גיימר הכבד”, אבל היא בהחלט עושה צעדים בכיוון, כשיותר ויותר חברות של ייצור משחקי מחשב עוברות לייצר גרסאות לינוקס.

אם נוסיף לכך את הביצועים, שהוכחו בבדיקות שונות של חלק מהמשחקים, כטובים בהרבה בלינוקס, והרי יש לנו עתיד גם בתחום הזה.

אגב, לכל חובבי הסוליטייר, עם KDE3 (שבא עם הפצות הלינוקס המודרניות) יש חבילת משחקים מאוד חביב, שבינהם יש משחק אחד של סוליטייר (הוא למעשה גם פריסייל ועוד כמה משחקי קלפים) מאוד חביב צבעוני ומגניב (הרבה יותר מהמקור).

מי ערב לכך שלינוקס לעולם תשאר בקוד פתוח?

הערבות לכך היא רישיון ה GPL שתחתיו בנוי הקרנל, וחלקים מרכזיים אחרים במערכת הלינוקס.
לפי רשיון זה, אף אחד לא יכול לסגור את קוד המקור, אפשר לשנות אותו, אבל חייבים לדאוג שקוד המקור החדש יהיה נגיש לעולם בצורה סבירה.

מדוע ישנן הפצות שאינן תומכות ב- NTFS כברירת מחדל?

ישנן הרבה הפצות שבאות עם קרנל שמהודר ללא תמיכה במערכת קבצים NTFS.
הסיבה לכך היא שמייקרוסופט מסרבת לגלות את הטכנולוגיה שעומדת מאחורי NTFS, מה שגרם לכך שבשביל לאפשר תמיכה במערכת קבצים זו בלינוקס, האקרים רבים נאלצו לבצע “הנדסה הפוכה” ובעצם לגלות את הטכנולוגיה בעצמם על ידי ניסוי ותהייה.
בגלל סיבה זו, התמיכה ב NTFS בלינוקס עדיין לא מושלמת וכתיבה לתוך מחיצות בעלות מערכת קבצים NTFS יכולה לפגוע במחיצה ולגרום לאיבוד מידע.

בשביל למנוע פגיעה במחיצות NTFS אצל משתמשי לינוקס, הפצות רבות בוחרות לא לכלול תמיכה במערכת קבצים זו כברירת מחדל ובכך בעצם למנוע מהמשתמש להזיק למידע שברשותו על מחיצות אלה.

חשוב לציין שקריאה ממערכת NTFS לא תפגע במידע שעל המחיצה, ולכן מומחים רבים מציעים לאנשים שכן איפשרו תמיכה ב NTFS בלינוקס שלהם למפות (mount) מחיצות אלה בצורה של “קריאה-בלבד” ובכך למנוע אובדן מידע.

כתיבה למחיצות NTFS היא מסוכנת מאוד והסיכוי שהיא תגרום לאובדן מידע במחיצת ה NTFS הוא גבוה מאוד.
כרגע מתבצע פיתוח של שתיי דרייברים לתמיכה ב NTFS, האחד, לקרנל מסוג 2.4 שכולל בתוכו תמיכה בכתיבה לתוך NTFS, אך כפי שהוסבר פה כבר, היא מאוד מאוד מסוכנת ולא מומלצת והסיכוי שתצטרך להשתמש בכלים לשיחזור וסריקה של קבצים הוא גבוה מאוד, והדרייבר השני, שמפותח כרגע לקרנל 2.5, לא יכלול תמיכה בכתיבה לתוך מחיצות NTFS. זה אולי ישמע כמו הליכה אחורה, אך בעצם זוהי הכנה לכתיבה מחדש של החלק הזה בדרייבר.
זה לא אומר שבקרנל היציב הבא כבר תוכל לכתוב לתוך מחיצות NTFS בביטחה. NTFS היא מערכת קבצים מורכבת והפיתוח של תמיכה בה אפילו יותר קשה בגלל חוסר דוקומנטציה מצד מייקרוסופט, מה גם שמפתחי התמיכה ב NTFS בקרנל עובדים על פרוייקט זה מזמן החופשי בלבד ורק בתור תחביב, כך שיקח עוד הרבה זמן עד לקבלת תמיכה בכתיבה לתוך NTFS.

לעוד מידע על NTFS בלינוקס, פנה לאתר http://linux-ntfs.sourceforge.net

אני מנסה למפות מחיצת NTFS ולא מצליח

בהפצות רבות הקרנל בברירת מחדל לא תומך ב-NTFS ולכן נסיונות מיפוי (mount) של מחיצות מסוג זה נידונו לכשלון (תתקבל הודעה שהקרנל לא תומך ב-NTFS).
הפתרון הוא כמובן להתקין גרסאת קרנל שתומכת ב-NTFS וכאן יש 2 אפשרויות: # להוריד קרנל מהודר מראש עם תמיכה ב-NTFS (צריך לוודא שהקרנל הזה עונה על צפיותינו, מבחינת האמינות של מקור הקרנל, וכן התאמתו למערכת צריכה להיות מלאה מבחינת סוג ההפצה וכו'). # האפשרות השניה והטובה לא פחות, היא להדר לבד קרנל עם תמיכה ב-NTFS. הבעיה עם אפשרות זו היא שהידור קרנל הוא פעולה יחסית מתקדמת וצריך לדעת מה עושים…

מהם ראשי תיבות רקורסיביים?

ראשי תיבות רקורסיביים (באנגלית - recursive acronym) הם ראשי תיבות שבהם ראשי התיבות עצמם הם גם המילה הראשונה, כך שהאות הראשונה בראשי התיבות היא בעצם ראשי התיבות עצמם (באופן אינסופי, כמובן).
בעולם הקוד הפתוח קיימת מעין מסורת לכנות פרוייקטים בשמות שהם רקורסיביים. דוגמאות:

* GNU - GNU is Not UNIX
* WINE - WINE Is Not an Emulator
* PHP - PHP: Hypertext Preprocessor

מהו מקור המידע הטוב ביותר שקיים על לינוקס?

google.
כן, ברצינות, אין מקור מידע טוב יותר ממנוע החיפוש המופלא הזה.
למעשה כל מנוע חיפוש רציני יכול לעשות את העבודה, אבל גוגל הוא מספר אחד (והוא מבוסס לינוקס, ככה שזו סיבה מספיק טובה לבחור בו… ).

אז איך מחפשים?

אפשר להכנס לגוגל: http://www.google.com או http://www.google.co.il ובתיבת חיפוש להקליד את מה שרוצים לחפש בתוספת המונח linux. אם למשל רוצים לבדוק איך להשתמש ב isdn: linux isdn
יכול לעשות את העבודה. אם יודעים מהוא הדגם של המודם, למשל מודם מבוסס w6692 (צ'יפ מאוד מוכר ועליו מבוססים מודמים רבים של isdn ) אפשר פשוט להריץ: linux isdn w6692

ואם רוצים שזה יהיה סקריפט לחיבור: linux isdn w6692 script יכול להתאים.

אגב, אפשר לקנפג את מוזילה לחפש בגוגל ישירות. נכנסים ל:

Edit-->Preferences-->Internet Search

ושם בוחרים ב Default Search Engine ב Google.

מעכשיו, כדי לחפש בגוגל: מה שעושים זה מקלידים את המילות לחפוש בתיבת ה url ואז בעזרת לחיצה על המקש של החץ לכיוון מעלה, נפתחת האפשרות לחיפוש בגוגל.
זה חוסך את הצורך להכנס לאתר גוגל.
מוזילה תחפש בגוגל ותדאג לתת את התשובה לשאילתה (מאוד יעיל, למי שמשתמש המון בגוגל).

כמו כן, אם נתקלתם בבעיה בלתי פתירה (לפחות בבחינתכם), אפשר לשאול בפורומים השונים. מומלץ קודם לעיין במאמר “איך לשאול שאלות בדרך הנבונה והנכונה” הממוקם באתר זה, בקטגורית המאמרים.

תוכנה נתקעה, איך הורגים אותה?

כן, גם בלינוקס לפעמים תוכניות “נתקעות” / לא רוצות להסגר וכו'….
כדי לסגור אותן יש מספר דרכים.

ראשית, אם מדובר בחלון כלשהו במערכת הגרפית, שרוצים לסגור, אפשר בד”כ להסתפק ב יישום כמו xkill שהפעלתו תאפשר לנו בעזרת העכבר להצביע על החלון הבעייתי ולהרוג אותו.
תחת KDE יש יישום דומה ל xkill שהגישה אליו היא על ידי: Ctrl+Alt+Esc.

ישנם מקרים שבהם זה לא יספיק, או שיש לנו יישום לא גרפי שנתקע, ואז ניתן להשתמש באחד מהכלים הבאים: kill / killall / pkill
לעוד מידע יש להכנס לעמוד ה man הרלוונטי.

כמו כן, לעיתים שרת ה X עושה בעיות / נתקע, בד”כ Ctrl+Alt+BackSpace “יהרוג” אותו (כשנמצאים תחת ה X).

החלטתי להסיר את לינוקס, איך מחזירים את המצב לקדמותו?

לעיתים אנשים שהתקינו לינוקס מחליטים שהיא לא בשבילהם (לגיטימי לא?).
הסיבות יכולות להיות חוסר תמיכה בחומרה חשובה (נניח מודם כלשהו שלא נתמך), קושי בלימוד המערכת, או סתם כי מחליטים שלינוקס לא בשבילהם.

במקרה כזה מה שצריך לעשות צריך להתבצע בשני שלבים: # למחוק את המחיצות של לינוקס (ולהפוך אותן ל fat או סוג אחר של מחיצה שמוכרת על ידי חלונות, למשל ntfs) # למחוק את הבוט לואודר של לינוקס (במידה והבוט לואודר הותקן על ה mbr, הלילו או ה grub.

השלב הראשון יכול להיות מסובך יותר, אבל ישנן דרכים שונות (זה יכול להתבצע אחרי שלב 2 אגב, אבל רצוי לעשות את זה עוד בלינוקס).
ישנה אפשרות בעזרת fdisk של לינוקס לבצע את המלאכה, למי שלא יודע, עדיף שלא יגע בכלי הזה (קל מאוד למחוק איתו בטעות את כל הנתונים על הדיסק….)
אפשרות שניה היא להכנס לתוכנת ההתקנה ושם בחלק של קבית הפרטישנים, פשוט לשנות למחיצות לא מוגדרות או fat כדי שחלונות תכיר בהן.
אפשר גם להשתמש בכלים כאלה ואחרים של לינוקס, כמו harddrake של מנדרייק, שעושה עבודה נפלאה (בצורה גרפית או טקסטואלית, ישר מהמערכת עצמה).

כדי לבצע את מחיקת הלילו/גראב אפשר להשתמש ב fdisk /mbr מתוך “DOS” (אם אין לנו DOS למשל ב XP אפשר להוריד מ www.bootdisk.com גרסאת דוס על דיסקט). בלילו יש לנו את האפשרות הבאה: /sbin/lilo -u
שבד”כ עושה את העבודה היטב (man lilo לעוד מידע) במידה והמערכת הותקנה אחרי חלונות (כרונולוגית).

לאיפה המידע שאני שולח ל dev/null/ באמת מגיע? (**הומור**)

המידע הנשלח ל dev/null/ מגיע בסופו של דבר לתא מיוחד בתוך המעבד, שלאחר מכן מומר לחום היוצא דרך גוף הקירור (הידוע גם כ “היט-סינק” בלעז). כשם שהזמן עובר, ואנשים קונים מעבדים יותר ויותר חזקים, סף האכפתיות שלהם יורדת, וכמויות אדירות של מידע יכולות בקלות לזרום לשם, וכמובן לחמם את המעבד יתר על המידה.

אם תמחק את dev/null/ - שבצורה יעילה תבטל את הפונקציה, הרי שהמעבד ישמור על טמפרטורה צוננת יותר, אבל מהר מאוד תרגיש שמספר תוכנות יחלו להתנהג לא כשורה או בעצבנות.

אם ברשותך חיבור אינטרנט מהיר (מדובר פה על מהירויות שליחה הגדולות מאלה שלחברת בזק יש להציע), תוכל לקרר את המעבד ע”י קריאת מידע מ dev/random/ ושליחתו אל מקום אחר. מצד שני, תוכל לחמם את ציוד הרשת או להכעיס את ספק האינטרנט אם תעשה את זה בכמויות אדירות.

ישנן מספר שיטות נוספות. כל מנהל מערכת טוב ודאי יודע כי מדי פעם לפעם צריך לשלוח מגוון של מידע למסך, וזאת על מנת שנוכל לשמור על אלה הפיקסלים היוצרים את התמונה שמחים ומאושרים. פיקסלים, המקוטלגים לפי צבעם (אדום, ירוק או כחול) יתחבאו או יופיעו כאשר יקבלו “מנת מזון” מסויימת מן הכרטיס מסך. ככל שהכרטיס יותר מתקדם, כך גם המזון יותר טוב, ובכל מקרה, צריך לשמור עליהם רעננים כמעט כל זמן שהמסך דלוק (ולכן הצורך בשומרי מסך למניהם).

אם לקחת את הרעיון קצת יותר רחוק, אתה יכול לזרוק את המידע הרנדומלי לקונסול, וכך לתת לפיקסלים תעסוקה. שיטה זו הינה מהירה, יעילה, ואינה גורמת להפקת חום, אפילו אם כי יוצרת קצת “בלאגן” על המסך.


* קודם - סיוע לפרוייקטי קוד פתוח
* ראשי
* הבא - הסברים על ה FAQ

שות/שאלות_כלליות.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0