תהליך ההתקנה

איך נכנסים לתוכנית ההתקנה ?

קיימות מספר אופציות כדי להתחיל את תהליך ההתקנה.
הצורה הפשוטה ביותר היא לכוון את ה BIOS לאתחל את המערכת מתוך ה cd להכניס את ה cd הראשון של ההתקנה אל הכונן ולאתחל את המחשב, במרבית המקרים שיטה זו הינה השיטה המקובלת /הפשוטה והנוחה ביותר.
במידה ואין אפשרות להתחיל את תהליך ההתקנה מתקליטור ניתן לבנות דיסקט איתחול אשר יתחיל את תהליך ההתקנה , דרך דיסקט זה נוכל לאתחל את המערכת.
אופציות נוספות הינן לבצע איתחול של תהליך ההתקנה מכרטיס הרשת עצמו, אולם שיטה זו אינה בשימוש נרחב מכוון שהיא דורשת חומרה נתמכת (ייתכנו מצבים שבהם לארגונים כדאי לעבוד בצורה כזו).

איך יוצרים דיסקט איתחול ?

מיספר השיטות ליצירת דיסקט איתחול הוא כמיספר ההפצות שקימות אני אסקור את שתי השיטות הנפוצות אחת תחת לינוקס והשניה תחת WINDOWS

תחת לינוקס

תחת לינוקס זה די פשוט להכין דיסקט BOOT מורידים מהדיסק התקנה את הIMG הנחוץ מכניסים דיסקט לכונן 1.44 וכותבים בקונסול

dd if=boot.img of=/dev/fd0 bs=1440K

שיטה זו עובדת בכל הפצה.

תחת WINDOWS

בדיסק ההתקנה של הLINUX ברוב ההפצות היום יש ספריה בשם DOSUTILS או משהוא דומה בתוך הספריה יש קובץ בשם rawrite או rawritewin תלוי בהפצה יש להכניס דיסקט 1.44 לכונן ולהפעיל אותו מישם הכול די טריוויאלי …

דיסקט להתקנה מקומית או דיסקט להתקנה רשתית?

הכנת מחיצות

לינוקס משתמשת במערכת קבצים שונה מזו שבשימוש בחלונות.
למעשה, בלינוקס יש מס' מערכות קבצים שנהוג להשתמש בהן, כיום הכי פופולארית היא ext3 שהיא גרסא משופרת של ext2 (מוסיפה לה יכולת ג'ורנלינג - לשיפור היכולת התאוששות מכיבוי לא מסודר של המחשב).

כמו בן ללינוקס יש סוג מיוחד של מערכת קבצים המכונה swap.
זוהי מערכת קבצים שבעזרת יוצרים מחיצה המשמשת כ “זיכרון וירטואלי” (בחלונות יש קובץ לזה).

בעת התקנת הלינוקס צריך להגדיר איזה מחיצות יהיו ואיך הלינוקס יפנה אליהם.
סידור המחיצות וקביעתן, תלוי בדרישות מהמערכת הפעלה (לתפקד כשרת / כתחנת עבודה וכו').
במערכות כמו ראד האט ומנדרייק האפשרות היא לתת למערכת לקבצי לבד את החלוקה למחיצות (מסוכן, במידה ויש כבר מערכת הפעלה במחשב, הסכנה שהמערכת תדרוס אותה), או על ידי כלי גרפי נוח לשימוש או באמצעות fdisk הישן ויש שיאמרו הטוב (אבל הבהחלט לא פשוט למשתמש החדש).
ב slackware למשל יש שני כלים לבחירה, cfdisk שהוא אינו כלי גרפי, אבל הוא נחשב לכלי ידידותי יחסית, והאפשרות השניה היא בעזרת fdisk.
בהפצות אחרות, סביר להניח שיהיו אפשרויות שונות ומגוונות (ולכן לא נפרט לגביהן כאן).

המלצות סטנדרטיות בקביעת המחיצות למרבית המשתמשים:
ראשית ליצור מחיצה של לינוקס (ext3) שגודלה צריך להיות מס' גיג'ות (גדול ככל שניתן, כשצריך להתחשב במקום שמשאירים למחיצות הבאות כמובן) - למחיצה הזאת קובעים בהתקנה להיות משוייכת ל / (או מה שמכונה בלינוקס הנקודת חיבור, mount point, הוא / ).

זה אומר שזו המחיצה הראשית (הבסיס של עץ הספריות )
את המחיצה השניה נבנה כ swap (סוג מערכת הקבצים). ההתקנה לא תיתן לכם לבחור להיכן לשייך אותה בלינוקס, כי זה יעשה על ידי מערכת ההפעלה אוטומטית. מחיצה זאת, בעבר היה נהוג לתת בגודל של כפי 2 מגודל הזיכרון ב RAM.
כיום, במחשבים שיש בהם 256 מגה ויותר, אפשר להסתפק בהרבה פחות (300 מגה יהיו מעל ומעבר).
אפשר להסתפק בשני המחיצות הנ”ל (למעשה בתיאוריה אפשר גם בלי swap ) אבל נהוג לעשות מחיצה גם ל home/ כדי שהקבצים של המשתמשים לא ימחקו בעת שדרוג.
המשתמשים השונים במערכת עובדים תחת home/.
כלומר אם יש לי יוזר בשם “ronen” אז התקית בית של רונן היא home/ronen/ מן הסתם, אני לא רוצה שלאחר שדרוג המערכת, נניח בגרסא הבאה של הלינוקס, הקבצים של רונן לא ישמרו (התמונות הפרטיות שלו, אוסף ה mp3 וכו') ולפיכך, יוצרים מחיצה נפרדת ל home/ .

כמובן גם מחיצה זאת תהיה מסוג ext3 וגודלה הוא שאלה קצת בעייתית: היות ואנחנו עוסקים במערכת בייתית, שהמשתמשים בה מחזיקים ספריית mp3 פרטית משלהם, סרטים, קבצי עיבוד תמלילים ומה לא בעצם, רצוי להקצות שטח נכבד למחיצה זאת, כלומר כמה ג'יגות טובות (הכל תלוי בשטח הדיסק הפנוי במחשב).
במערכות שרת השיקולים קצת שונים בנוגע למחיצה זו.

ישנן עוד מחיצות שיש כאלה שנוהגים ליצור, תלוי בדיקות מהמערכת (למשל var/ בד”כ בשרתים, מסיבות של אבטחה כאלה ואחרות).

לעוד מידע על יצירה מדוייקת של המחיצות בהפצה שלך - יש להציץ בתיעוד שבא עם ההפצה - זה נושא שבד”כ מוסבר בצורה מפורטת וטובה.


* קודם - לפני ההתקנה
* ראשי
* הבא - אחרי ההתקנה

שות/תהליך_ההתקנה.txt · שונה לאחרונה ב: 2008/06/19 18:34 (עריכה חיצונית)
chimeric.de = chi`s home Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0